Kuo skiriasi koregavimas nuo retušavimo?

Neseniai sulaukiau kliento klausimo kodėl ne visos nuotraukos, kurias atiduosime, bus suretušuotos.

Kai paprašiau paaiškinti ką būtent jis turi omenyje, sakydamas retušuotos, jis atsakė: „Na žinote, paretušuotos. Vienas fotografas man sakė, kad jis atiduoda 200-600 retušuotų nuotraukų”. Tuomet supratau, kad nesusikalbėjimą kelia paprasčiausia semantika.

Terminai koregavimas ir retušavimas fotografijos pasaulyje naudojami dažnai, bet jie reiškia skirtingus dalykus. Kai kurie fotografai šiuos terminus naudoja kaip reiškiančius vieną ir tą patį, bet klientui toks terminų neapibrėžtumas gali pasirodyti painus.

Fotografas turėtų paaiškinti kokios būtent fotokorekcijos planuojamos atlikti nuotraukoms. Šiame straipsnyje pamėginsiu paaiškinti koks yra skirtumas tarp nuotraukos koregavimo ir nuotraukos retušavimo, kad žinotumėte kokius klausimu turėtumėte užduoti, kad gautumėte tai ko pageidaujate.

Svarbu žinoti skirtumą tarp nuotraukų koregavimo, nuotraukų rešutavimo ir nuotraukų manipuliacijų.


KOREGAVIMAS

Koregavimas yra pats paprasčiausias.

Aš koreguoju visas nuotraukas, kurias atiduodu klientui. Jei konkrečiau, koreguoju apšvietimą, ekspoziciją, spalvos temperatūrą, apkerpu nuotrauką, jei būtina, taip pat nuotraukai suteikiu savo firminį stilių.

Tai įprasta netgi dirbant su JPG failais, bet RAW formatas turi daugiau galimybių. Nuotraukos koregavimas gali užtrukti nuo kelių iki keliolikos minučių, priklausomai nuo pageidaujamo rezultato.

Galbūt tai neatrodo ilgai, bet paskaičiuokite kiek laiko susidaro koreguojant 100-400 kadrų iš standartinės fotosesijos ar 600-1000 kadrų iš vestuvių! Tai valanda po valandos po valandos monotoniško darbo.

ELEMENTARUS RETUŠAVIMAS

Elementarus retušavimas yra vienu laipteliu aukščiau nei nuotraukos koregavimas.

Elementarus retušavimas paprastai užtrunka apie 5-20 min nuotraukai.

Tai ta dalis, kurioje, pvz portretų fotosesijoms, aš nuimu odos blizgesį, sumažinu odos poras, sumažinu ar panaikinu spuogus, raukšles, tamsius paakius, pašalinu akinių blizgesį, gal netgi pašalinu nepageidaujamus plaukelius nuo veido ar šukuosenos netobulumus.

Žinoma, dauguma šių korekcijų pasistengus būtų galima padaryti naudojant ir Lightroom programą, bet tai gerokai paprasčiau Photoshop.

Kai kurie fotografai naudoja ir kitas nuotraukų korekcijų programas, papildomus filtrus, bet aš asmeniškai jų vengiu. Vienas iš milžiniškų skaitmeninio amžiaus privalumų yra tas, kad visas šias korekcijas galima atlikti nepastebimai ir lengvai.

Elementarų retušavimą aš visuomet darau didelės raiškos nuotraukoms, kurias atiduodu.

DETALUS RETUŠAVIMAS

Detalus retušavimas paprastai atliekamas tik geriausioms nuotraukoms.

Dažniausiai tokio retušavimo reikia nuotraukas spausdinant ar naudojant modelio portfolio, taip pat kai kurioms asmeninėms fotosesijoms su stilistais.

Šio tipo retušavime atliekamas detalus makiažo, veido bruožų, plaukų išryškinimas, jei reikia, figūros keitimai, išbertos odos valymas, detalios rūbų korekcijos.

Nuotraukoms suteikiamas tūrinis vaizdas (dodge&burn).

Detalusis retušavimas retai kada atliekamas fotosesijoms be stilistų, nes rezultatas visų pirma priklauso nuo pradinio nuotraukos vaizdo.

Šio tipo retušavimui gali prireikti nuo 20 min iki 2 valandų.

FOTO MANIPULIACIJOS

Manipuliacijos tai nuotraukų korekcijos, kurių metu atliekami esminiai originalaus kadro pakeitimai.

Tai ta dalis, kur aš galbūt „nurenku” nuorūkas nuo šaligatvio ar galbūt „paslepiu” laidą fone ar stulpus, galbūt „įkeliu” paukštį ar debesis į giedrą dangų, arba galbūt netgi pakeičiu dalį ar visą nuotraukos foną.

Taip pat gan dažnai tenka apkeisti veidus nuotraukose jei kas nors sumirksėjo ar šiaip puikioje nuotraukoje norėtųsi tinkamesnės veido išraiškos ar kitaip krentančių rūbo klosčių. Juk ne visuomet pavyksta supozuoti tobulai, ypač pozavimo patirties neturinčiam klientui.

Atlikti daugumą šių darbų galima tik Photoshop ar panašia nuotraukų koregavimo programa, nes ji suteikia galimybę dirbti su nuotraukų sluoksniais ir manipuliacijas atlikti pikselių lygyje.

Tiesa, šiomis fotomanipuliacijų galimybėmis reikėtų naudotis atsakingai, ypač fotografams, dirbantiems žurnalistinį ar reportažinį darbą.

PAVYZDŽIAI

Toliau pateikiu pavyzdžius, parinktus iliustruoti skirtumus bei retušavimo galimybes. Tiesa, visuomet atsižvelgiame į kliento pageidavimus retušavimui.

Modelis, kūrybinis makiažas. Nuotraukų koregavimas bei retušavimas, pavyzdys
  • Koregavimo trukmė – 2 min
  • Retušavimo trukmė – 1,5 val
Modelis, kūrybinis makiažas. Nuotraukų koregavimas bei retušavimas, pavyzdys
  • Retušavimo trukmė – 1,5 val
Modelis pozuoja. Nuotraukų retušavimas, pavyzdys

Retušavimo trukmė – 30 min

Modelis pozuoja fotostudija. Fotomontažo pavyzdys
  • Retušavimo trukmė – 2 val
  • Fotomontažo trukmė – 1 val

Taigi, kiekvieno fotografo „koregavimo” ir „retušavimo” technika skiriasi. Svarbiausia, kad klientas žinotų kokias būtent paslaugas perka iš fotografo ir ko tikėtis, kai fotografas pažada visas nuotraukas ‘paretušuoti’.