Kuo skiriasi koregavimas nuo retušavimo?

Neseniai sulaukiau kliento klausimo kodėl ne visos nuotraukos, kurias atiduosime, bus suretušuotos. Kai paprašiau paaiškinti ką būtent jis turi omenyje, sakydamas retušuotos, jis atsakė: "Na žinote, paretušuotos. Vienas fotografas man sakė, kad jis atiduoda 200-600 retušuotų nuotraukų". Tuomet supratau, kad nesusikalbėjimą ir nerealistiškus lūkesčius kelia paprasčiausia semantika.

Terminai 'koregavimas' ir 'retušavimas' fotografijos pasaulyje naudojami dažnai, bet jie reiškia skirtingus dalykus. Kai kurie fotografai šiuos terminus naudoja kaip reiškiančius vieną ir tą patį, bet klientui toks terminų abstraktumas gali pasirodyti painus. Fotografas turėtų paaiškinti kokios būtent fotokorekcijos planuojamos atlikti nuotraukoms. Šiame straipsnyje pamėginsiu paaiškinti koks yra skirtumas tarp nuotraukos koregavimo ir nuotraukos retušavimo (kaip minėjau, skirtingi fotografai šiuos terminus naudoja skirtingai), kad žinotumėte kokius klausimu turėtumėte užduoti, kad gautumėte tai ko pageidaujate.

Nuotraukos pakeitimai, kurių metu nuotraukos objekto kokybė, forma ar spalva kinta, vadinama nuotraukos retušavimu. Retušavimo tikslas yra su minimaliomis korekcijomis sukurti patrauklesnę nuotrauką. Retušavimas gali būti atliekamas produktams, modeliams, pašalinti nuotraukos trūkumams.

Svarbu žinoti skirtumą tarp nuotraukų koregavimo, nuotraukų rešutavimo ir nuotraukų manipuliacijų.

Koregavimas yra pats paprasčiausias. Aš beveik niekada nerodau klientams nuotraukos, kuri nebūti koreguota, ypač kai prieš pusmetį pradėjau fotografuoti išskirtinai RAW formatu. Skirtingai nuo įprastų JPG nuotraukų, RAW failai privalo būti pakoreguoti. Po standartinio tinkamų kadrų atrinkimo, visos mano nuotraukos pereina elementarias Lightroom korekcijas.

Aš koreguoju visas nuotraukas, kurias atiduodu klientui. Jei konkrečiau, koreguoju apšvietimą, ekspoziciją, spalvos temperatūrą, apkerpu nuotrauką, jei būtina, taip pat nuotraukai suteikiu savo 'firminį' stilių. Tai įprasta netgi dirbant su JPG failais, bet RAW formatas turi daugiau galimybių. Nuotraukos koregavimas gali užtrukti nuo kelių sekundžių iki keliolikos minučių, priklausomai nuo pageidaujamo rezultato. Galbūt tai neatrodo ilgai, bet paskaičiuokite kiek laiko susidaro koreguojant 100-400 kadrų iš standartinės fotosesijos ar 600-1000 kadrų iš vestuvių! Tai valanda po valandos po valandos monotoniško darbo.

Elementarus retušavimas eina vienu žingsniu toliau nei nuotraukos koregavimas. Elementarus retušavimas paprastai užtrunka apie 5-20 min nuotraukai, tai ta dalis, kurioje, pvz portretų fotosesijoms, aš palyginų odą, sumažinu ar panaikinu spuogus, raukšles, tamsius paakius, pašalinu akinių blizgesį, gal netgi pašalinu nepageidaujamus plaukelius nuo veido ar šukuosenos netobulumus. Žinoma, dauguma galima būtų padaryti naudojant Lightroom programą, bet aš mieliau naudoju Photoshop. Kai kurie fotografai naudoja ir kitas nuotraukų korekcijų programas, papildomus filtrus, bet aš asmeniškai jų vengiu. Vienas iš milžiniškų skaitmeninio amžiaus privalumų yra tas, kad visas šias korekcijas galima atlikti nepastebimai ir lengvai.

Elementarų retušavimą aš visuomet darau didelės raiškos nuotraukoms, kurias atiduodu.

Detalus retušavimas paprastai atliekamas tik geriausioms nuotraukoms. Dažniausiai tokio retušavimo reikia nuotraukas spausdinant ar naudojant modelio portfolio, taip pat kai kurioms asmeninėms fotosesijoms su stilistais. Šio tipo retušavime atliekamos detalios makiažo, plaukų korekcijos, veido bruožų, figūros keitimas, ypač spuoguotos odos valymas, detalios rūbų korekcijos.

Šio tipo retušavimui gali prireikti nuo 20 min iki 2 valandų.

Manipuliacijos tai nuotraukų korekcijos, kurių metu atliekami realūs originalaus failo pakeitimai. Tai ta dalis, kur aš galbūt 'nurenku' nuorūkas nuo šaligatvio ar paslepiu laidą fone, ar stulpus, galbūt įkeliu paukštį ar debesis į tuščią dangų, arba galbūt netgi pakeičiu dalį ar visą nuotraukos foną. Taip pat gan dažnai tenka apkeisti veidus nuotraukose jei kas nors sumirksėjo ar šiaip puikioje nuotraukoje norėtųsi tinkamesnės veido išraiškos ar kitaip krentančių rūbo klosčių, juk ne visuomet pavyksta supozuoti tobulai, ypač pozavimo patirties neturinčiam klientui. . Atlikti daugumą šių darbų galima tik Photoshop ar panašia nuotraukų koregavimo programa, nes ji suteikia galimybę dirbti su nuotraukų sluoksniais ir manipuliacijas galima atlikti pikselių lygyje. Tiesa, šiomis fotomanipuliacijų galimybėmis reikėtų naudotis atsakingai, ypač fotografams, dirbantiems žurnalistinį ar reportažinį darbą.

Taigi, kiekvieno fotografo 'koregavimo' ir 'retušavimo' technika skiriasi. Svarbiausia, kad klientas žinotų kokias būtent paslaugas perka iš fotografo ir ko tikėtis, kai fotografas pažada visas nuotraukas 'paretušuoti'.

---------

Fotografė Rasaja

by cc

Šitas straipsnis yra licencijuotas pagal Creative Commons Attribution 4.0 tarptautinę licenciją. Prašau įdėti nuorodą http://www.centrofotostudija.lt